Wizyta studyjna w Krakowie

15 listopad 2011
Autor :  

W dniach 08 - 09 października 2010 roku uczestnicy projektu "Kropla Życia” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wyjechała na wizytę studyjną do Krakowa, by tam uczyć się od najlepszych. W trakcie wizyty grupa odwiedziła Instytut Ratownictwa Medycznego oraz siedzibę Fundacji R "Kwadrat”.

Jako pierwszy, uczestnicy projektu, odwiedzili Instytut Ratownictwa Medycznego – stowarzyszenie działające od 1998 roku, powstałe z inicjatywy lekarzy pogotowia ratunkowego oraz ratowników TOPR, GOPR, PZM. Instytut prowadził od tego czasu szkolenia w zakresie podstawowych i zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych, koordynacji działań ratowniczych i postępowania w wypadkach masowych i katastrofach. Rocznie instytut organizuje 80 kursów w których bierze udział 2000 osób. Oprócz służby medycznej w szkoleniach biorą także udział  pracownicy i członkowie PSP, OSP, TOPR, GOPR, WOPR, Straży Granicznej oraz PZM z całej Polski. W instytucie grupa mogła wysłuchać wykładu przygotowanego przez pana Przemysława Gułę, dotyczącego  działalności stowarzyszenia.

Drugim wyjątkowym miejscem, do którego udali się uczestnicy warsztatów, była siedziba Grupy  R2 (Rafael Ratownik, Rescue Rider). Powstała w 2005 roku, stworzona przez pasjonatów jazdy motocyklem a równocześnie ratowników medycznych. Fundacja R2 wprowadziła na Krakowskie ulice motocykl ratunkowy i rozpoczęła tam służbę ratowniczą we współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym. W późniejszym czasie na drogi wkroczyli także ratownicy na rowerach. Zaletą takich ratowników jest przede wszystkim skrócenie czasu dotarcia ratownika do poszkodowanego. Pan Jarosław Maj przedstawił wszystkim historię i zakres działalności motocyklowej fundacji. Uczestnicy warsztatów mogli także obejrzeć "bazę” i podziwiane przez wszystkich motocykle ratunkowe.

W wolnym czasie grupa mogła we własnym zakresie zwiedzać Kraków. Oczywiście wszyscy musieli  wstąpić na Rynek Główny z Sukiennicami i kościołem Mariackim, a także  Stare Miasto, Barbakan i Kopiec Kościuszki.

Wizyta studyjna z cała pewnością dostarczyła niezapomnianych wrażeń, oraz nowych pomysłów i inspiracji do dalszych działań.

Partnerzy

UM Józefów Dla Pilota Artis Group Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …